top of page
logo fundacji
Niezrównoważone skale sprawiedliwości

art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt
zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. 
człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

z art. 304 KPK wynika, że masz obowiązek zawiadomienia organów ścigania o przestępstwie

zgłoś interwencję

+48 221291791 - nr alarmowy dla woj. Łódzkiego, Wielkopolskiego, Śląskiego, Zachodniopomorskiego, Pomorskiego

 powołaj się na art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt, który nakazuje odebranie zwierzęcia w opresji

aplikacja umożliwiająca wysyłanie zgłoszeń interwencyjnych na razie działa w 5 województwach. 

(woj. Łódzkie, Wielkopolskie, Śląskie, Zachodniopomorskie, Pomorskie)

powiadom również:  GŁÓWNY INSPEKTORAT WETERYNARII

zaginięcie zgłoś do straży miejskiej lub na policji. 

rozwieś plakaty z aktualnym zdjęciem i dodaj posty w mediach społecznościowych. poinformuj też pobliskie placówki weterynaryjne.

sprawdź w schroniskach. i nigdy nie rezygnuj.

zaginięcie zaczipowanego przyjaciela zgłoś również do SAFE ANIMALS

Infolinia SOS  +48 505 350 900

jakie są możliwości do przeprowadzenia interwencji?
strona prawna

podstawy prawne w obronie praw zwierząt 

art. 9. ust. 1. z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt

kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

ust. 2. uwięź, na której jest trzymane zwierzę, nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu.

art. 7 ust. 1. zwierzę, które jest rażąco zaniedbywane lub okrutnie traktowane, może być odebrane, czasowo lub na stałe, właścicielowi{ }bądź innej utrzymującej je osobie, na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) podjętej z urzędu lub na wniosek organu policji, lekarza weterynarii albo inspektora. Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce lub upoważnionego przedstawiciela innej organizacji społecznej o podobnym statutowym celu działania i przekazane do schroniska dla zwierząt albo pod opiekę innej osoby lub instytucji.

ust. 2. decyzja, o której mowa w ust. 1, podlega natychmiastowemu wykonaniu.

ust. 3. w przypadkach nie cierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu, policjant, a także inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce lub upoważniony przedstawiciel innej organizacji społecznej o podobnym statutowym celu działania może odebrać mu zwierzę, zawiadamiając o tym niezwłocznie wójta (burmistrza, prezydenta miasta), celem podjęcia przez ten organ decyzji w przedmiocie odebrania zwierzęcia.

ust. 4. w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, kosztami transportu, utrzymania i koniecznego leczenia zwierzęcia obciąża się jego dotychczasowego właściciela lub opiekuna.

ust5. Do należności z tytułu kosztów określonych w ust. 4 stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

ust. 6. Jeżeli zwierzę zostało odebrane z powodu rażącego zaniedbywania go lub okrutnego traktowania przez właściciela lub przez inną osobę za przyzwoleniem właściciela, z dniem uprawomocnienia się decyzji o odebraniu wygasa jego prawo własności do tego zwierzęcia i staje się ono własnością gminy. W takim przypadku wójt (burmistrz, prezydent miasta) rozporządza zwierzęciem stosownie do okoliczności, w szczególności oddaje je do schroniska, sprzedaje lub nieodpłatnie przekazuje na własność odpowiedniej osobie albo instytucji.

jak rozumieć i poprawnie korzystać z przepisów?

rozróżnione są dwa tryby odbioru zwierzęcia.

1) tryb zwykły  2) tryb interwencyjny

1) w trybie zwykłym zwierzę odbierane jest na podstawie decyzji
administracyjnej, kiedy padło ofiarą znęcania się, ale nie znajduje
się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia ani zdrowia.

2) tryb interwencyjny występuje gdy przypadek jest
niecierpiący zwłoki. do tego niezbędne jest ustalenie,

  • że zwierzę padło ofiarą znęcania się

  • że wskutek takiego traktowania znalazło się w stanie bezpośrednio zagrażającym jego życiu lub zdrowiu.

uprawnionym do natychmiastowego odebrania zwierzęcia jest policjant, strażnik gminny lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
po odebraniu zwierzęcia właścicielowi podmiot, który zwierzę
odebrał,
zawiadamia o tym fakcie wójta (burmistrza, prezydenta
miasta), który wydaje decyzję o charakterze następczym - deklaratoryjnym.
organ ma przy tym obowiązek ocenić stan zwierzęcia z datą jego odebrania.

co ważne, w trybie zwykłym najpierw dokonuje się tzw. formalnosci, a następnie na mocy decyzji administracyjnych odbiera się zwierzę.

natomiast w trybie interwencyjnym ta kolejność zostaje odwrócona.

bardzo ważne jest też by udokumentować (np zdjęciami czy filmami) stan zwierzęcia i warunki w jakich przybywało. fotografie nie muszą zawierać wizerunku właściciela posesji, a są konieczne do udokumentowania zajścia i postawienia zarzutów oraz stanowią niezwykle ważny dokument w postępowaniu sądowym.

sarna w pożarze lasu
ptak oblepiony ropą naftową, stojący nad brzegiem morza

najważniejszą zasadą w niesieniu pomocy zwierzęciu poszkodowanemu jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

w kolejności najpierw:

  1. zadbaj o własne bezpieczeństwo gdyż jest ono kluczowe dla bezpieczeństwa poszkodowanego

  2. skontaktuj się z organami, które mogą pomóc lub całkiem załatwią sprawę za ciebie

  3. zadbaj o bezpieczeństwo i komfort poszkodowanego tak by w miarę możliwości nie potęgować jego bólu i nie pogarszać jego stanu zdrowia

  4. nie oddalaj się od poszkodowanego do momentu przyjazdu właściwych organów

  5. jeżeli jesteś w stanie, w pewnym stopniu, samemu pomóc zwierzęciu, pomóż mu, stosując się do zasady pierwszej i trzeciej. np. o ile jest to bezpieczne możemy zatamować krew lub gdy jest to możliwe podać zwierzęciu wodę do picia.

  6. dobrą praktyką jest też opanowane mówienie do poszkodowanego lub może po prostu wystarczać zachowanie spokoju w ruchach i głosie

  7. gdy istnieje możliwość udokumentuj zdarzenie, uwzględniając punkty pierwszy i trzeci

dlaczego należy tak postępować?

  1. gdy tobie coś się stanie już nikomu nie pomożesz lub pomoc będzie utrudniona. nie chodzi jedynie o czynniki zewnętrzne (potracenie przez auto, nadzianie się na drut, upadek z wysokości), zwierzę w stresie lub w reakcji na ból może zareagować gwałtownie (ugryźć, machnąć głową, nogą) co może być dla ciebie niebezpieczne. potrzebujemy cię na dłużej, dlatego dbaj o siebie

  2. odpowiednie organy mają większą wiedzę i doświadczenie jak radzić sobie podobnych sytuacjach

  3. pomoc musi być humanitarna, jeżeli zwierzę jest ranne, nie ciągnij go na siłę tylko po to by pokazać je komuś lub zrobić lepsze zdjęcie. wykonuj jedynie czynności niezbędne do ratowania życia. pamiętając jednocześnie, że czasem jedyną pomocą jaką można zaoferować poszkodowanemu to uśmierzenie jego bólu

  4. zanim nadejdzie pomoc jeszcze może się wiele wydarzyć, dlatego dobrze jest by poszkodowany miał ciebie jako opiekuna i wsparcie

  5. czemu nie, niektóre czynności możesz wykonać sam

  6. zwierzę nie rozumie, że mu pomagasz. wykonywanie gwałtownych ruchów i ton pełen emocji potęguje stres poszkodowanego

  7. zdjęcia i/lub nagrania z miejsca zdarzenia są często potrzebne w postepowaniu policyjnym i rozprawie sądowej, jednocześnie mogą być przydatne do nagłośnienia problemu. a skala zjawiska wciąż jest ogromna i wciąż nieuświadomiona. wciąż wielu ludzi myśli, że dzieje się, tylko to, o czym słyszą w telewizji,  a to o czym nie słyszą, się nie wydarza.

pexels-maddog-4335591_edited.jpg

zamiast rasowca adoptuj dachowca

nie potępiamy, bo każdy ma swoje wewnętrzne potrzeby i swój czas, lecz nie propagujemy kupowania zwierząt od masowych hodowców.

bo i po co?

  • na wystawę? – są wystawy kundli i dachowców.

  • dla zarobku? – na kundlu też można zarobić.

  • dla zarobku z rozrodu? – kolejny szczebel drabiny napędzanej modą, kosztem cierpienia.

  • bo ładny? – jest 100tys bezdomnych, na pewno znajdzie się ładniejszy

  • żeby był drogi? - przecież możesz hojnie wynagrodzić schronisko, które ofiarowało mu wszystko co miało, nim spotkał ciebie. a żeby sąsiedzi padli z wrażenia możesz ubezpieczyć zwierzę na wysoką sumę i kupić mu wysadzane diamentami szelki, złotą miskę i zamówić smycz u projektanta. a dodatkowo to wszystko uwiecznisz na insta.

  • żeby wychować od małego? – w śród 100tys bezdomnych zwierząt jest mnóstwo niemowlaków.

  • żeby nie był trudny i z problemami? – pomożemy dobrać przyjaciela do twojego trybu życia. pytanie czy ty nie będziesz dla niego za trudny?

 

głównym powodem do posiadania przyjaciela, bezwzględnie musi być chęć uratowania go i zapewnienia mu jak najlepszych warunków do odczuwania pełni radości z istnienia oraz dozgonna opieka nad nim.


 

czy wiesz jak powstają drogie rasy?

aby uzyskać ciekawy wygląd czy preferowane cechy zachowań dla danej rasy,

na zwierzętach wykonywanych jest mnóstwo eksperymentów, które przynoszą cierpienie i śmierć wielu jednostek. są one wykonywane, aż do osiągnięcia pożądanego efektu/zespołu cech. dzięki czemu zwierzę jest ciekawe i „warte zakupu”.

z pozoru to nic strasznego, zakupić zwierzę z rodowodem. ale czy naprawdę warto nakręcać mechanizm cierpienia? 

nawet niewielkie hodowle potrafią szokować bezdusznością zawoalowaną sreberkiem i kokardką.

popyt to nic innego jak twoje zainteresowanie i wniosek, że "ja jeden świata nie zmienię, a chociaż tą jedną sztukę uratuję". jednak odmawiając kupna u hodowcy uratujesz kilka sztuk w kolejnym "sezonie".

dodatkowo rozmnażanie powinno wynikać z naturalnych czynników i potrzeb gatunku. a wszelkie formy zarobkowego wykorzystywania zwierzęcia powinny przewidywać polisę o charakterze funduszu zdrowotnego i emerytalnego oraz wakacje. w przeciwnym razie jest to niewolnictwo.

jak długo można nie jeść, a karmić?

jak bardzo może swędzieć czy boleć?

ile lat ciało może gnić?

jak długo da się wytrzymać z prętem w ciele?

jak długo można być bitym i katowanym?

ile razy można znosić ciążę i rozłąkę z dziećmi?

co hodowca zrobi ze zwierzęciem rozpłodowym na starość?

jak bardzo chcesz za to płacić?

czy to się nazywa człowieczeństwem?

adoptując czy kupując, twoja świadomość powinna rezonować otwartością serca i być gotowa dawać dobro bez względu na "nie chce mi się" i "to kosztuje".

oczywiście nie musimy posiadać ogromnego budżetu czy wydawać wszystkich pieniędzy na utrzymanie przyjaciela. ale gdy robi się ciężko, dopada go starość, a koszty leczenia rosną, nie możesz tego przeczekać albo oddać go do schroniska.

podejmując się tej przyjaźni, od pierwszych dni powinieneś stworzyć mu skarbonkę, która będzie jego polisą.

warto wiedzieć

pomimo, że nasi pupile często wymiotują po spożyciu trawy, nie jest ona niebezpieczna o ile nie zawiera resztek odchodów innego stworzenia.

zwierzęta sięgają po ten medykament gdy czują, że coś zalega im na żołądku lub czują objawy zatrucia.

 

trucizny i zagrożenia w domu i na podwórku:

  • orzechy makadamia - osłabienie i wymioty

  • czekolada, kawa - nadaktywność, wymioty, biegunka, drżenie, bóle brzucha, kołatanie serca.

  • alkohol - zaburzenia percepcji, senność lub nadaktywność, wymioty, częstomocz, drgawki, lęk, kołatanie serca.

  • ksylitol (w produktach bez cukru) - uszkodzenie wątroby.

  • sole i tłuszcz - rozstrój żołądka po spożyciu, a przy dłuższym, kontakcie skóry z solą, pękanie, szczypanie, poparzenia skórne.

  • cebula, szczypiorek i czosnek - uszkodzenie czerwonych krwinek i reakcje alergiczne, podrażnienia żołądka.

  • surowy ziemniak - tak jak u ludzi - gorączka, wymioty, a nawet śmierć

  • surowe ciasto i surowe ciasto drożdżowe - może zalepić światło żołądka powodując czasowy nieżyt lub niestrawność i silne bóle oraz może urosnąć w żołądku rozpychając go nadmiernie.

  • awokado (persin) - grzybobójcza toksyna, która stanowi zagrożenie podana w dużej ilości lub regularnie, ponieważ działa przeciw odżywczo, zmniejszając zdolność wchłaniania witamin i minerałów.

  • winogrona i rodzynki - mogą doprowadzić do niewydolności nerek.

  • krokus - pieczenie jamy ustnej, ślinienie, uszkodzenia nerek/wątroby, arytmia

  • tulipan - ślinienie, pieczenie jamy ustnej, niestrawność pokarmowa.

  • fikus  - wymioty

  • jemioła - wymioty, biegunka

  • jodła i świerk - bóle brzucha, silne rozwolnienie, odwodnienie utrata masy, śmierć.

  • inne zwierzęta (zjedzenie) - perforacja narządów wewnętrznych, robaki, choroby weneryczne.

  • inne zwierzęta (ugryzienie) - choroby wirusowe, weneryczne, zakażenia, skóry, tkanek wewnętrznych i krwi.

  • tytoń (nikotyna) – powoduje wymioty, biegunki, bóle brzucha, brak koordynacji, zapaść, śmierć.

  • aspiryna (salicylany) – utrata apetytu, depresja, wymioty (z krwią), skurcze.

  • środki antydepresyjne, uspokajające – depresja, chwiejność chodu, utrata koordynacji, śpiączka.

  • konopie indyjskie – utrata koordynacji, strach, podekscytowanie, gryzienie, rozszerzone źrenice.

  • soda kaustyczna, chlorowy środek dezynfekujący – stan zapalny skóry/śluzówki, wymioty, biegunka, owrzodzenie śluzówki/języka, skurcze

  • detergenty – ślinienie się, piana wydostająca się z jamy ustnej, świąd skóry, stan zapalny.

  • środki czyszczące, rozcieńczalniki – zapalenie skóry/śluzówki, wymioty, biegunka, owrzodzenie języka/śluzówki, możliwe skurcze

  • herbicydy (arszenik) – ślinienie, ból brzucha, biegunka, osłabienie, zapaść, śmierć

  • chloran – apatia, ból brzucha, utrata apetytu, krew w moczu, czarne odchody

  • środki owadobójcze – lęki, drżenie, pobudzenie, utrata koordynacji, skurcze, śmierć

  • pestycydy – utrata apetytu, bóle brzucha, wymioty, biegunka, brak koordynacji, utrudnione oddychanie, skurcze, uszkodzenia układu nerwowego, śmierć

  • środki przeciw gryzoniom – senność, białe lub krwawiące dziąsła, krew w wymiocinach i odchodach, krwawe wybroczyny, trudności oddechowe, śmierć

  • trucizna na ślimaki – ślinienie, drżenia, zapaść, drgawki, śpiączka, śmierć

  • środki przeciw zamarzaniu (glikol) – wymioty, drżenia, zapaść, drgawki, śpiączka, śmierć

  • tlenek węgla (spaliny) – wiśniowo-czerwone dziąsła, zataczanie się, utrata przytomności

  • chlor – czerwone oczy i wargi, podrażnienia śluzówki

  • benzyna/ nafta – zapalenie skóry/śluzówki, wymioty, biegunki, owrzodzenie śluzówki/języka, skurcze, bóle brzucha, utrata przytomności

  • oraz oczywiście wiele, wiele innych tu nie wymienionych.

 

na lekką biegunkę możemy podać psu lub kotu enterol. jeżeli po 4h objawy nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. każda biegunka jest niebezpieczna, a może się też okazać, że jej objawy wskazują na coś poważnego.

jeżeli biegunki powtarzają się często, również należy udać się do lekarza.

oczywiście, jeżeli od początku wiemy, iż przyczyną nie jest niestrawność, należy niezwłocznie skontaktować się weterynarzem.

Numer konta: 86 1600 1462 1854 2457 1000 0001

KRS 0000897578

Wpłać darowiznę przez PayPal

 © emancypaci.pl 

bottom of page